Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Mogłoby się wydawać, że zimą życie w ogrodzie zamiera i nie ma już czego w nim robić. Nic jednak bardziej mylnego. Ogrodnik zawsze ma coś do zrobienia, jeśli chce mieć na wiosnę piękną roślinność. Nie brakuje prac ogrodowych, które należy wykonać. Tym bardziej, jeśli zima nie oszczędza nam opadów śniegu i mrozów.

Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed ujemnymi temperaturami, cięcia pielęgnacyjne

Rośliny ogrodowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia ich przed mrozem. Nawet te już zabezpieczone trzeba cały czas kontrolować i reagować na zmiany pogody. Zimujące rośliny wymagają dodatkowego okrycia w przypadku srogich mrozów, ale wraz z nastaniem odwilży konieczne jest odsłonięcie ich, aby nie dopuścić do gnicia. Używany sprzęt ogrodniczy wymaga konserwacji i czyszczenia, szczególnie metalowe części. Należy je nasmarować olejem, aby uchronić je przed rdzą. Zima jest też czasem na przycinanie i zabezpieczanie drzew oraz krzewów. Dodatkowo przed mrozami i opadami zaleca się je pobielić.

Pozbywaj się na bieżąco śnieżnego puchu

Zalegająca warstwa śniegu z całą pewnością nie jest niczym dobrym dla trawnika i roślin. Jego niewielka ilość jest jak najbardziej wskazana i ma nawet pozytywny wpływ na zimowanie roślin, ale nadmiar powinien zostać usunięty. Taka zalegająca warstwa śniegu może przyczynić się nie tylko do zniekształcenia gałęzi, ale wręcz do ich połamania. Z trawnika także powinna zniknąć nadmierna ilość śniegu, aby uchronić się przed tworzeniem się bajor, po jego roztopieniu. Udeptywanie ścieżek w śniegu ma niekorzystny wpływ na znajdującą się pod nim trawę – na wiosnę w wielu miejscach trwa może nawet nie odbić i powstaną nieestetyczne, łyse place. Do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne łopaty do odśnieżania, ale też odśnieżarki elektryczne i modele spalinowe. Jest to duże ułatwienie, wygoda i oszczędność czasu. W przypadku większej powierzchni i trudno dostępnych miejsc warto zdecydować się na odśnieżarki spalinowe, które nie potrzebują źródła zasilania. Są one też bardziej wydajne od modeli elektrycznych, które z kolei są lżejsze, tańsze i sprawniej się nimi manewruje.

Post Author: Mirek