Site Loader

Dostęp do dużej ilości naturalnego światła w domu to niepodważalny plus. Dzięki niemu nie tylko czujemy się lepiej, ale także możemy oszczędzić nieco pieniędzy. W jaki sposób? To proste – mając lepszy dostęp do naturalnego światła, mniej używamy tego sztucznego, dzięki temu nasze rachunki będą niższe. Czym charakteryzują się okna z szybą: absorpcyjną, refleksyjną oraz selektywną? Jaka szyba najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Szyby absorpcyjne – ochrona przed przegrzaniem pomieszczeń

Szyby absorpcyjne pochłaniają część promieniowania słonecznego i dzięki temu chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Szkło absorpcyjne nagrzewa się, po czym emituje zgromadzoną w ten sposób energię na zewnątrz. Wykonane są one ze szkła barwionego w masie. Zabarwienie ich na inny kolor powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma. Przez zjawisko absorpcji takie szkło silnie się nagrzewa, pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozprasza energię, kierując ją ponownie na zewnątrz.

Wnętrze z taką szybą jest tym bardziej chronione przed słońcem i ciepłem, im grubsze jest szkło.

Szyba refleksyjna – szyba przeciwsłoneczna, która działa jak lustro

Szyby refleksyjne mogą być wykonane ze zwykłego szkła lub szkła barwionego w masie. Taką szybę dodatkowo pokrywa się warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych.

Szyby refleksyjne działają na zasadzie lustra. Co to znaczy? Warstwa refleksyjna odbija część promieniowania słonecznego, dzięki czemu nie tylko zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń, ale także zapewnia więcej intymności niż zwykłe szyby. Jeżeli w oknach znajdują się szyby refleksyjne, ciężko określić co dzieje się w pomieszczeniu. Zadaniem powłoki refleksyjnej jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego.

Szyba refleksyjna ma jednak pewne minusy. Z jednej strony wnętrze nie przegrzewa się od światła słonecznego, ale dzieje się to zazwyczaj kosztem naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Taka szyba sprawia bowiem, że we wnętrzu jest chłodniej, ale także nieco ciemniej niż w pomieszczeniu ze standardowym przeszkleniem.

Szkło selektywne – dlaczego warto?

Szkło selektywne wydaje się najlepszą opcją spośród szyb przeciwsłonecznych. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu pomieszczenie nie przegrzewa się, a dostęp do naturalnego światła jest nieograniczony. Charakterystyczną cechą tych szyb jest obecność argonu w komorze szyb zespolonych. Kiedyś szyby selektywne można było rozpoznać po ich niebieskim odcieniu. Obecnie szkło selektywne jest bezbarwne lub barwione w masie na życzenie klienta na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony.

Szyby przeciwsłoneczne ze szkła selektywnego są bardzo popularne, ze względu na dwa razy lepszy stopień izolacji termicznej. Ze względu na to, że obecnie szkło selektywne jest bezbarwne, można je zidentyfikować na podstawie specjalnego czujnika, reagującego na tlenki metali na tafli szkła.

Wielokrotne powlekanie tlenkami metalu tego typu szyb pozwala uzyskać właściwy efekt odbicia, kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń oraz ograniczyć przenikanie do nich energii słonecznej, jak również zapewnienia wysoką ciepłochronność. Tego typu komora szyb zespolonych jest wypełniona argonem, który poprawia właściwości izolacji termicznej o ok. 20%. Jeżeli szukasz kogoś, kto solidnie i sprawnie zamontuje Ci okna, wybierz: https://bianex.pl/montaz-okien-wroclaw/.

Szyby przeciwsłoneczne to z wielu względów bardzo dobry wybór. Najlepiej sprawdzają się zwłaszcza szyby selektywne. Gwarantują one dużo naturalnego światła oraz komfort cieplny o każdej porze roku. Szyby selektywne wykonane są tak, że pomieszczenie ani się nie przegrzewa, ani nie wyziębia. Charakteryzują się niskim poziomem przepuszczalności energii słonecznej, wysoką przepuszczalnością światła oraz doskonałą izolacją cieplną.

Mamy nadzieje, że znasz już różnicę między poszczególnymi typami szyb przeciwsłonecznych. Jeżeli okna w Twoim domu potrzebują jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych, wybierz sprawdzony serwis okien: https://bianex.pl/serwis-okien/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Post Author: Mirek