Site Loader

Obecnie do ogrzewanie domów wykorzystuje się nowoczesne technologie.

Przykładem takiej technologii jest niewątpliwie ogrzewanie olejowe czy gazowe. To tradycyjne ogrzewanie węglowe odchodzi już dawno w zapomnienie. Coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie gazowe, jakie odznacza się z roku na rok mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Wskazane jest to posiadać na uwadze i zdecydować się na ogrzewanie gazowe, jakie jest nie tylko z roku na rok tańsze ale i ekologiczne. Wskazane jest to posiadać na uwadze, kiedy przyjdzie nam wymienić kocioł centralnego ogrzewania i będziemy się wahać, na jaki się zdecydować. Jednak nadal wykorzystywane są piece szamotowe, mogą posłużyć wszędzie tam, gdzie nie można korzystać z nowoczesnego ogrzewania. Mogą być stosowane w altanach, w domkach letniskowych. Zazwyczaj ogrzewają niewielką powierzchnie, jednego pokoju, czy pomieszczenia. Jeżeli wybieramy się na ryby, do domu oddalanego od źródła prądu, można wykorzystać tego rodzaju piecyki do ogrzewania. Do opalania można wykorzystać węgiel, jak również drewno. Na blacie możemy podgrzewać wodę, lub też postawić patelnię. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do centralnego ogrzewania.

Muszą zostać umieszczone na solidnej podstawie, oraz wypoziomowane, oczywiście piece szamotowe będą wymagały komina, czasem może być to rura wypuszczona w dachu budynku.

Należy zadbać o miejsce wokół pieca, iskry które wypadają podczas dokładania drewna mogą bowiem doprowadzić do pożaru. Do zabezpieczenia może posłużyć blacha, która uchroni drewnianą podłogę przed zapaleniem. Jeżeli piec stoi na podłożu betonowym nie musimy się o nic martwić. Piece szamotowe wykorzystać można także w namiotach, przykładowo podczas wyjazdu harcerskiego mogą ogrzewać nawet większy namiot. Należy tylko pamiętać o uzupełnianiu wkładu, aby ogień nie zgasł, i piec nie wygasł. Oczywiście należy pamiętać także że piec tego rodzaju musi być szczelny, aby nie doprowadzić do zaczadzenia. Nowoczesne piece szamotowe są bardzo bezpieczne i szczelne.

Post Author: Mirek