Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Jeszcze zanim zaczniesz układać panele, musisz pamiętać o kilku istotnych czynnościach, które wpłyną na efekt końcowy. Jakich? Sprawdź, w artykule, by zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze…

Przed układaniem paneli

Zanim zaczniesz układać panele podłogowe, musisz pamiętać o tym, że powinny się one zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym zamierzasz je montować. Jeśli stały wcześniej w wilgotnym magazynie i zaczniesz je od razu kłaść, mogą się lekko skurczyć. Aby tego uniknąć, połóż panele poziomo, na co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym zamierzasz je zamontować. Pamiętaj też, że temperatura w tym pokoju nie powinna być niższa niż 18°C.

Zanim przystąpisz do układania paneli, musisz również sprawdzić, czy podłoże jest wystarczająco stabilne i suche. W przeciwnym razie panele będą się przesuwać i pękać.

Układanie paneli

Jak układać panele, dowiesz się z artykułu na dekoratordomu.pl, gdzie opisano to krok po kroku. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać jak najbardziej precyzyjnie. Istotną częścią prac związanych z układaniem paneli podłogowych jest ich docinanie, do tego zadania przyda ci się tarczówka stolarska lub wyrzynarka. Pamiętaj również o zachowaniu odpowiedniego odstępu od ściany, najlepiej około 10 mm. Panele zmieniają swoje wymiary pod wpływem wilgoci i temperatury, a taki odstęp umożliwi im swobodny ruch. Oczywiście powstałą szczelinę możesz, a nawet powinieneś, przykryć następnie listwą przypodłogową, aby całość wyglądała estetycznie. Do regulacji szerokości szczelin posłużą ci specjalne kliny lub rozpórki, które kupisz w niemalże każdym sklepie budowlanym.

A jakie warunki powinny panować w pomieszczeniu, w którym układasz panele i dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Przede wszystkim tradycyjnych paneli podłogowych nie powinieneś układać w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka, chyba, że kupisz panele przystosowane do tego rodzaju wnętrz. Takie modele zwykle wykonane są z płyty HDF albo MDF, a ich krawędzie dodatkowo zabezpieczono woskiem.

Jeśli nie znalazłeś w karcie technicznej produktu informacji o możliwości układania paneli w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, zadbaj o, to aby temperatura w pomieszczeniu, w którym układasz panele wynosiła przynajmniej 15°C, a wilgotnoś

powietrza 55-60%. W przeciwnym razie, bez względu na to czy będą to panele laminowane, czy drewniane, mogą się one odkształcać i pękać, a cała twoja praca pójdzie na marne.

Montaż listwy przypodłogowej

Ostatnim krokiem przy układaniu paneli jest odpowiedni montaż listwy przypodłogowej. Warto pamiętać o tym, że mocuje się ją do ściany, a nie do posadzki z paneli. A jak to zrobić? Najlepiej z użyciem kleju lub kołków rozporowych i wkrętów. Klejenie sprawdzi się w szczególności w pomieszczeniach, gdzie są niezbyt równe ściany.

To najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć jeszcze zanim zaczniesz układać panele. Pamiętaj też, że jeśli chcesz, aby twoje panele podłogowe wyglądały estetycznie, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnacje. Najlepiej myć je regularnie lekko zwilżonym mopem z dość łagodnym detergentem, a także raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym.

Post Author: Mirek