Kostka brukowa jest wyrobem budowlanym narażonym na ogromną liczbę czynników, wpływających na jej trwałość i żywotność. Wykorzystywanie jej na zewnątrz naraża ją na szereg szkodliwych czynników atmosferycznych, do których należą, promieniowanie UV, deszcz, wiatr, woda czy procesy zamarzania i odmarzania. Jakby tego było mało jej lokowanie na płaskich powierzchniach dodatkowo potęguje te efekty poprzez podciągania kapilarne wilgoci, ciągłe narażenie na wilgoć, sól, czy ścieranie wywołane poruszaniem się po niej pieszych lub pojazdów. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kostki brukowej przed ścieraniem się, brudem lub utratą koloru jest impregnat do kostki brukowej. Sklep CentrumImpregnacji.pl oferuje największy wybór impregnatów do kostki brukowej, w tym impregnatów z efektem mokrej kostki.
Kostki brukowe, najczęściej wykonane są z betonu wibrowanego, wzbogacanego o różnego rodzaju dodatki i plastyfikatory, które nadają kostce odpowiednich właściwości. Beton, pomimo dużej trwałości nie jest wieczny, a kostka z czasem ulega zmianie wyglądu, co bardzo często jest przykrą niespodzianką dla inwestorów. Najczęstszym problemem jest problem jej odbarwiania, który jest efektem działania promieniowanie UV i wypłukiwania pigmentu przez wodę.
Beton, jako kompozyt wykonany z mieszanki składników, aby uzyskać odpowiedni kolor, otrzymuje w swoim składzie odpowiednie pigmenty. Barwienie betonu może być wykonane w masie lub powierzchniowo (na grubość 2-3 mm). Istnieje szereg zalet barwienia betonu w masie (tj. brak utraty barwy jeśli powierzchnia zostanie starta, uszkodzona, porysowana, nie ma problemów z docinaniem). Barwienie powierzchniowe kostki charakteryzuje się z kolei niższą ceną wyrobu budowlanego.
Istnieją dwie metody barwienia betonu, za pomocą wypełniacza i pigmentu.
Wypełniacz, to nic innego jak dodanie do zaprawy „nie białego” wypełniacza w postaci np. żółtego piasku. Barwy betonu w tym przypadku będą blade i słabo widoczne.
Do barwienia betonu na pożądany kolor wykorzystuje się najczęściej pigmenty na bazie tlenków żelaza. Mają one postać proszku, niepylącego granulatu lub cieczy. Dodaje się go zazwyczaj w ilości 0,5- 5 % ciężaru cementu. Większa ilość może negatywnie wpłynąć na jakość wyrobu betonowego. Stosowanie plastyfikatorów w zaprawie znacząco wpływa na zachowanie i trwałość pigmentów.
I tak najczęściej aby uzyskać kolor dodaje się:
- Tlenek żelaza (czerwień żelazowa) , aby uzyskać kolor: żółty, czerwony lub brązowy
- Tlenek chromu- kolor zielony
- Tlenek kobaltu- kolor niebieski
- Dwutlenek tytanu- kolor biały
- Tlenek żelaza (czerń żelazowa), aby uzyskać kolor czarny.
Sposobem na poprawienie wyglądu kostki betonowej, może być impregnat do kostki brukowej z efektem „mokrej kostki”.
Należy podkreślić, że pogłębienie koloru kostki nie zależy wyłącznie od impregnatu, ale przede wszystkim od doboru odpowiedniego impregnatu do danej powierzchni. Impregnaty w różny sposób osiągają efekt pogłębienia koloru, o czym powiem więcej w dalszej części.
Ostateczny efekt pogłębienia koloru w głównej mierze uzależniony jest od kostki brukowej, tj. od jej składu, chłonności, sposobu produkcji i od stopnia wypłukania pigmentu przez wodę.
Bywają takie powierzchnie, które pomimo przetestowania kilku produktów, nie osiągają pożądanego przez właściciela koloru lub jego osiągnięcie jest bardzo kosztowne i pracochłonne. Największym problemem jest chłonność kostki brukowej. Niektóre ich rodzaje posiadają tak duży stopień nasiąkliwości, że impregnat zamiast zadziałać powierzchniowo, wnika w warstwy strukturalne kostki brukowej. Wówczas wymagane jest kilkukrotne działanie impregnatem na powierzchni, aby osiągnąć pożądany rezultat. Czyni to zabieg impregnacji z efektem mokrej kostki niezwykle kosztownym i pracochłonnym.
Co do trwałości uzyskanego efektu pogłębienia koloru na kostce, wpływ na nią mają nie tylko czynniki opisane powyżej, ale także usytuowanie kostki brukowej, jej ekspozycja na światło, skuteczność odprowadzania wody oraz natężenie ruchu na kostce. Obok tego, równie istotny jest sam impregnat.
Istotne w impregnacie jest nie tylko sposób, w którym osiąga on efekt mokrej kostki, ale także baza, czyli czynnik aktywny impregnatu.
Impregnaty polimerowe, lub inaczej akrylowe lub silikonowe, osiągają efekt pogłębienia koloru głównie za sprawą wytwarzania na impregnowanej powierzchni warstwy żywicznego filmu, która rozprasza światło słoneczne, optycznie sprawiając, że kostka wydaje się ciemniejsza.
Inną metodą jest dodanie do impregnatu oleju lub nafty. Impregnaty te ulegają samoistnemu zanikaniu, zwłaszcza na alkaicznym podłożu jakim jest beton. To sprawia, że z każdym opadem deszczu, woda spływająca po kostce, zyskuje zasadowe pH, które działa jak płyn do mycia naczyń i stopniowo odtłuszcza kostkę, osłabiając efekt pogłębienia koloru.
Istnieją alternatywne metody poprawiania wizualnego wyglądu powierzchniom z kostki brukowej. Należą do nich coraz popularniejsze impregnaty koloryzujące, które oprócz zabezpieczania hydro i oleofobowego także koloryzują kostkę przywracając jej utracone pigmenty.
Zapraszamy do sklepu CentrumImpregnacji.pl po najlepsze doradztwo i największy wybór impregnatów do kostki brukowej.