Site Loader

Ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych w Polsce. Aby dobrze ogrzał każdy dom i zapewnił jak najniższą emisję dwutlenku węgla, powinien posiadać określone parametry. Jednocześnie musi on być użytkowany w odpowiednim piecu, dostosowanym do spalania ekogroszku. Jak zatem możemy podnieść efektywność spalania tego paliwa?

Optymalne parametry materiału opałowego

Aby ekogroszek był efektywnie spalany, musi posiadać konkretne parametry. Wysokiej klasy opał zakupimy o sprawdzonego producenta, który nie będzie dodawał do swojego produktu miału i mułu węglowego. Warto sięgać po materiał workowany, kupowany po dłuższym okresie bez opadów. Będzie on odpowiednio suchy, a dzięki szczelnemu opakowaniu nie zwietrzeje, zachowując swoje właściwości.

Wartość opałowa ekogroszku powinna wynosić minimum 25MJ/kg przy jednoczesnej niskiej zawartości siarki (do 0,6%) i popiołu (do 6%). Ważna jest także jak najniższa spiekalność, nie przekraczająca 10. Wilgotność ekogroszku nie powinna być większa niż 12% – zbyt mokry opał może wywoływać korozję metalowych elementów pieca. Wysokokaloryczny materiał opałowy pozwoli uzyskać optymalną efektywność spalania przy jednoczesnym ograniczeniu ilości paliwa, niezbędnego do ogrzewania budynku lub wody użytkowej.

Piec dostosowany do spalania ekogroszku

Oprócz wysokich parametrów samego ekogroszku, duże znaczenie pod kątem efektywności jego spalania ma także typ kotła. Najlepsze rezultaty ogrzewania tym materiałem opałowym można osiągnąć, stosując automatyczny piec retortowy z obrotowym palnikiem. Zautomatyzowany podajnik retortowy zapewnia regularną, równomierną dostawę paliwa, a ciągle obracający się palnik zapobiega powstawaniu spieków, zwiększając ogólną sprawność kotła. Istotne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza. Zbyt mały dopływ tlenu sprawi, że ekogroszek nie spali się całkowicie. Zbyt duży może przyspieszyć wychładzanie pieca, a w konsekwencji – spowodować straty ciepła.

Dobrze jest poświęcić czas na odpowiednie skalibrowanie poszczególnych ustawień kotła. Warto utrzymywać temperaturę pieca w granicach 70 stopni. Zbyt niskie wartości, oscylujące w granicach 40-50 stopni powodują nieefektywne spalanie paliwa, nie zmniejszając jego ilości niezbędnej do działania kotła. Prawidłowo ustawiona moc wentylatora powinna umożliwiać równomierne dopalanie się paliwa bez nadmiaru dymu i tworzących się spieków. Czas i przerwa podawania oraz praca na podtrzymaniu powinny być tak dobrane, by na palniku stale obecny był kopczyk opału. Dzięki powyższym czynnikom ekogroszek będzie spalany efektywnie, nie generując nadmiernej ilości dwutlenku węgla, a ponadto w pełni wykorzystując swoją kaloryczność.

Efektywne spalanie ekogroszku zależy od dwóch głównych czynników: doboru wysokiej jakości paliwa oraz pieca dostosowanego do tego materiału opałowego. Wybierając wysokokaloryczny opał, spalany w wydajnym kotle retortowym, maksymalnie wykorzystamy jego właściwości, zapewniając ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie każdego domu.

Post Author: Mirek