Site Loader

Budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe wymaga wykorzystywania najbardziej trwałych i bezpiecznych materiałów, których jakość nie ulegnie pogorszeniu przez kolejne długie lata. Jednym z nich jest między innymi beton posadzkowy, który używany jest do stabilizacji i utwardzania podłoża w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach i lokalach usługowych czy handlowych.

Podłoga jest częścią budowli najbardziej narażoną na duży nacisk i wzmożoną eksploatację. Właśnie dlatego wymaga ona odpowiedniego zaprojektowania i wykonania, które niezmiennie będzie służyło wszystkim użytkownikom. Stąd też tak duży nacisk na jakość materiałów wykorzystywanych na budowach. 

Z czego powstaje beton posadzkowy i gdzie się go stosuje?

Beton posadzkowy to popularny materiał budowlany dostarczany niemal na każdą budowę. Tworzy się go z kilku składników, takich jak: 

  • cement – najlepiej sprawdzają się cementy czyste oraz hutnicze (osiągają one najwyższą wytrzymałość w bardzo krótkim czasie), 
  • woda – jej ilość wpływa na ostateczne właściwości betonu (zbyt mała ilość powoduje niski skurcz materiału), 
  • kruszywa – drobne, takie jak piasek (rzeczny lub kopalniany) w proporcji 35%-40% bądź grube, czyli żwiry w proporcji 55%-60%. 

Taki materiał wykorzystywany jest głównie do wylewania i utwardzania wszelkiego typu podłóg i posadzek. Ale może być też używany do budowania fundamentów, ścian, płyt na gruncie lub palach – zobacz www.cemex.pl/fibron.aspx. Doskonale sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach, ale też na zewnątrz, czyli tam, gdzie mogą występować zróżnicowane warunki atmosferyczne (duża wilgotność, nasłonecznienie czy wahania temperatury).  

Właściwości betonu posadzkowego

Budownictwo rozwija się niezwykle szybko, pojawiają się też nowe materiały, które mają jak najlepiej spełniać oczekiwania firm budowlanych oraz ich klientów. Największe znaczenie mają przede wszystkim materiały trwałe i odporne na użytkowanie oraz na szybko zmieniające się czynniki atmosferyczne.  Tym właśnie cechuje się beton posadzkowy. Ale to jeszcze nie wszystkie jego właściwości. 

  • Jest to materiał uniwersalny i popularny zarówno w przypadku budowli mieszkalnych, jak i tych przemysłowych. 
  • Umożliwia rozmaite wykończenie, np. posypką lub impregnatem utwardzającym, powłokami z żywic poliuretanowych albo powłoką antyelektrostatyczną.
  • Jest bardzo odporny na skurcz, a także na zginanie, odpryski i obciążenia dynamiczne. 
  • Jest to tania opcja, bo użycie betonu posadzkowego nie wymaga zastosowania siatek przeciwskurczowych. 

Post Author: Mirek