Site Loader

 Biokominki to produkty, które zyskują na popularności. Wszystkim marzy się w domu kominek, aby patrzeć na żywy ogień i odczuć przyjemne ciepło, jednak nie wszędzie takie kominki mogą być stosowane np. gdy mówimy o mieszkaniu. Jeśli chcesz mieć w swoim domu kominek, do wyboru masz np. biokominki wiszące czy biokominki wolnostojące, a także inne rodzaje. Czym jest eko kominek i jak biokominek grzeje? Jakie są jego rodzaje? Czym się charakteryzuje biokominek i o czym warto pamiętać posiadając biokominek?

Biokominek do domu i mieszkania – co to i jak działa?

Nie każdy z nas, ma wielkie wnętrze, duże przestrzenie i dom jednorodzinny. Czy w zwykłym mieszkaniu w bloku możesz mieć pomieszczenie oświetlone i ogrzane żywym ogniem? Odpowiedzią na takie marzenia są biokominki.

Jest to alternatywa dla kominków tradycyjnych, ale ich sporą zaletą jest to, że mogą być one instalowane bezpiecznie w każdym domu czy mieszkaniu. Nie potrzebują odprowadzania dymu na zewnątrz, nie gromadzą sadzy, nie potrzebują paleniska czy odrębnego komina. Można je zamontować w dowolnym miejscu, do każdego pomieszczenia.

Obecnie biokominki montuje się w salonie, sypialni, holu, a nawet łazience.

Jeśli chcesz już mieć biokominek, będzie ci potrzebne także biopaliwo do spalania, występujące w formie płynu lub żelu. Takie biopaliwo jest produkowane z surowców naturalnych, bezpieczne, nawilżające powietrze. Litr biopaliwa może starczyć na 3-6 godzin. Konkretny czas zależy m.in. od wielkości stosowanego płomienia.

Ciekawostką jest także fakt, że dodając do biopaliwa olejek eteryczny, zyskasz możliwość aromaterapii.

Zasada działania biokominka jest niezwykle prosta. Taki kominek ma obudowę ze stali nierdzewnej, odporną na działanie wysokiej temperatury. Ponadto do budowy kominka używane są takie materiały jak płyty MDF, szkło hartowane, beton czy ceramika.

Biokominek posiada palnik na etanol, który wystarczy uzupełnić, podłożyć ogień i cieszyć się ciepłem i pięknym ogniem! W przypadku chęci wygaszenia ognia, odcinamy dopływ tlenu, dołączoną do zestawu rączką do regulacji i gaszenia.

 

Biopaliwa i kominki, czyli co mówi prawo? Jakie rodzaje biokominków znajdziesz w ofercie?

 

Czy biokominek mogę stosować do każdego pomieszczenia czy wolno mi go posiadać tylko w salonie? Co o tym mówi prawo?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi w przepisach, że „kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem” mogą występować tylko w jednorodzinnych budynkach. Obarczone jest to szeregiem przepisów.

W przypadku jednak biokominków, przepis ten nie ma zastosowania, gdyż biokominek stanowi alternatywę. Nie ma tu ani otwartego paleniska ani opału w postaci drewna, dlatego z powodzeniem sprawdzi się on w każdym miejscu w twoim domu.

Co więcej, masz sporty wybór! Istnieją bowiem różnorodne modele biokominków. Z uwagi na mozliwości montażu, mamy biokominki narożne, biokominki wolnostojące, wiszące (na ścianie), stołowe (sprawdzą się do ogrodu lub na taras), a także wkłady kominkowe (w tym przypadku biokominek ma tylko palenisko, a zabudowę można stworzyć samemu. 

Biokominki we wnętrzach, czyli o zaletach biokominków

 

Posiadając biokominek możesz dopasować go do pomieszczenia i swoich potrzeb. Biokominki mają wiele zalet. Przede wszystkim są bezpieczne, nadają się do zabudowy i osobno, posiadają nowoczesny wygląd i oryginalny design, dzięki czemu stanowią dekorację wnętrza.

Są lekkie, mobilne, łatwe w instalacji i montażu, zajmują mało miejsca i sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, są przyjazne dla środowiska, bezwonne, bezdymne.

Biokominki poprawiają wilgotność powietrza, mogą być używane razem z olejkami eterycznymi i korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Nie tylko stanowią dodatkowe źródło ciepła, ale także z powodzeniem można je zamontować także na zewnątrz.

Kupując biokominek trzeba wziąć pod uwagę zwłaszcza tworzywo, z jakiego są wykonane. Powinno być solidne i odporne na działanie ognia. Takie bezpieczne kominki kupisz np. na stronie ambusto.pl

Pamiętaj, aby zachować także zasady bezpieczeństwa. Umieść biokominek z dala od łatwopalnych przedmiotów, z dala od dzieci i zwierząt. Ponadto uważaj, podczas rozpalania biokominka. Jest to, co prawda, niezwykle proste, ale wymaga uwagi. Jeśli napełniając pojemnik, wylejesz płyn, to przed jego zapaleniem, oczyść powierzchnię bardzo dokładnie.

Co ważniejsze – pamiętaj, aby nie dolewać biopaliwa do paleniska, które jest już rozgrzane! Jeśli mimo wszystko dojdzie do pożaru, nie gaś ognia wodą!

Jeśli zachowasz zasady bezpieczeństwa, korzystanie z biokominka będzie stanowić jedynie przyjemność.

 

 

Post Author: Mirek