Argumentów, aby postawić na instalacje fotowoltaiczne jest sporo. Przede wszystkim chodzi o oszczędność pieniędzy.
Osoby, które zdecydują się na panele mogą mieć praktycznie darmowy prąd. Trzeba jedynie opłacać koszty związane z dystrybucją energii, które są rzecz jasna i tak sporo mniejsze niż wcześniej. Nie powinno zatem zaskakiwać, że fotowoltaika dla domu – np. jednorodzinnego – to coraz popularniejsze rozwiązanie. Cały system składa się z wielu elementów. Dzisiaj dowiesz się kilku ciekawych kwestii na temat licznika dwukierunkowego. Co charakteryzuje ten sprzęt? Jakie dane można z niego odczytywać?
Jak działa licznik dwukierunkowy?
Najprościej rzecz ujmując, licznik dwukierunkowy energii elektrycznej służy do tego, aby dowiedzieć się, jak pracuje instalacja. Cała idea tego systemu polega zaś na tym, aby nie płacić za prąd. Energia słoneczna jest zamieniana na elektryczną, która może być potem swobodnie wykorzystana w naszych domach. Rozliczenie z zakładem energetycznym odbywa się właśnie na podstawie wskazań licznika dwukierunkowego. To urządzenie pomiarowe, które informuje między innymi (to najważniejsze parametry) o ilości energii wytworzonej przez instalację i pobranej przez domowników. Jeśli Klient zdecydował się na rozliczenie roczne, to – przy prawidłowo dobranych parametrach systemu – powinien mieć nadwyżki zmagazynowanej energii (po 12 miesiącach).
Kto dokonuje instalacji licznika dwukierunkowego?
Co zrobić, aby można było w ogóle skorzystać z licznika dwukierunkowego? Zainteresowała Cię fotowoltaika dla domu? A może już masz wykonaną instalację? Istotne jest, aby była ona zgłoszona. Potem, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, operator systemu dystrybucyjnego ma 30 dni na wymianę starego licznika na nowy. Warto podkreślić, że fachowiec przyjeżdża pod wskazany adres, realizuje niezbędne czynności i instruuje użytkownika, jak odczytywać konkretne parametry. Wszystko jest dokładnie opisane, dlatego nie jest to nic skomplikowanego. Warto zauważyć, że zainstalowanie licznika dwukierunkowego energii elektrycznej odbywa się całkowicie darmowo. Fachowcy regularnie rejestrują, jak pracuje instalacja. Jeśli nie mogą tego zrobić zdalnie, to trzeba liczyć się z systematycznymi wizytami w domu. Sporo osób zastanawia się, czy instalacja – po zgłoszeniu – może być już uruchomiona. Jeśli nie został zamontowany licznik dwukierunkowy, to falownik powinien być wyłączony. Inwerter może być uruchomiony dopiero wtedy, kiedy nastąpi zmiana licznika. Warto zatem o tym pamiętać.