Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Własny dom lub mieszkanie to marzenie wielu z nas, a wykańczanie i urządzenie swojego „M” może sprawić wiele radości. Warto jednak pamiętać, że tego typu działania są niezwykle kosztowne, a przed przystąpieniem do prac nalezt ustalić konkretny budżet na ten cel. Przygotowaliśmy średnie wyliczenia związane z urządzaniem mieszkania.

Na czym nie warto oszczędzać podczas remontowania i urządzania?

Na początku należy podkreślić, że nasze wyliczenia mogą się różnić w zależności od metrażu, liczby oraz układu pomieszczeń, jakości materiałów i standardu wykończenia, lokalizacji, a także kosztów transportu oraz ewentualnej ekipy remontowej, gdy prace nie są wykonywane samodzielnie. Warto zaznaczyć, że są pewne elementy podczas urządzania i wyposażania domu lub mieszkania, na których nie warto oszczędzać. Rozwiązania z niskiej półki mogą się szybciej psuć i zużywać, przez co ostateczny koszt inwestycji oraz eksploatacji będzie dużo wyższy, a ceny domowych wydatków sprawdza blog ilekosztuje.pl. Pierwszym aspektem jest wykończenie łazienki oraz kuchni, ponieważ w tych pomieszczeniach remonty przeprowadzane są stosunkowo rzadko, dlatego muszą być wykonane solidnie i na lata. Kolejnymi bardzo istotnymi elementami są farby oraz podłogi. Nie należy także oszczędzać na tzw. robociźnie.

Warto wiedzieć, że w przypadku braku umiejętności związanych z projektowaniem wnętrz warto skorzystać z pomocy projektanta. Nie tylko podpowie korzystne rozwiązania, pomoże podjąć właściwe decyzje, ale i będzie pilnować określonego budżetu przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia domu.

Ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania „pod klucz”?

Zazwyczaj domy lub mieszkania sprzedawane są w tzw. stanie surowym. Oznacza to, że w mieszaniu: są drzwi wejściowe oraz wszystkie okna, zamontowano parapety, doprowadzono wszystkie niezbędne instalacje, zamontowano gniazdka oraz grzejniki, ściany przygotowane są do malowania (mogą być zagruntowane, ale nie muszą), a na podłodze znajduje się wylewka. Pozostałe aspekty są zadaniem właściciel mieszkania. Musi on wykafelkować łazienkę, wykończyć salon, kuchnię oraz pozostałe pomieszczenia, tak aby były one gotowe do zaaranżowania mebli (zadbać o pomalowanie, wytapetowanie, wykafelkowanie ścian, położenie podłóg). Konieczne jest także zadbanie o właściwe oświetlenie. Szacuje się, że koszty wykończenia mieszkania bądź domu w 2021, by było ono w stanie „pod klucz” to około 1100 zł – 2000 zł za 1 m²;. Warto podkreślić, że ceny materiałów budowlanych rosną w bardzo szybkim tempie, dlatego uważa się, że każdego roku koszt ten będzie zwiększał się o około 5% – 10%.

Ile kosztuje urządzenie domu, mieszkania?

Oszacowanie kosztów umeblowania mieszkania może być dużo trudniejsze niż z w przypadku jego wykończenia „pod klucz”. Wynika to z dużo większej rozpiętości cenowej mebli oraz sprzętów dostępnych na rynku. Zachowując średni standard, aby urządzić łazienkę, konieczne jest posiadanie środków około 6.000 zł – 10.000 zł. Dużo wyższe są koszty wyposażenia kuchni, wraz z meblami oraz sprzątam AGD, mogą one wahać się od około 11.000 zł do 18.000 zł. Koszt zaaranżowania pozostałych pomieszczeń może kształtować się na poziomie:

  • sypialnia – 4.000 zł – 6.000 zł,
  • salon z jadalnią – 6.000 zł – 10.000 zł,
  • przedpokój – 500 zł – 2.000 zł,
  • pokój dziecięcy – 1.500 – 5.000 zł.

W cenę nie wliczono kosztów dodatków, jednak warto podkreślić, że jest to kwestia bardzo indywidualna, ponadto na dekoracjach do mieszkania można sporo zaoszczędzić korzystając z atrakcyjnych okazji.

Post Author: Mirek