Site Loader

Szybkie męczenie się może być objawem wielu schorzeń, dlatego przed postawieniem ostatecznej diagnozy, należy określić, z jakimi innymi objawami chorobowymi współwystępuje oraz wykonać odpowiednie badania. Przede wszystkim są to badania laboratoryjne, ale także EKG serca, badanie tarczycy oraz badanie spirometryczne w UK.

Szybkie męczenie się nie zawsze oznacza poważną chorobę

Poszczególne osoby mają różną kondycję fizyczną. Nie wszyscy męczą się równie szybko i równie często muszą robić przerwy w trakcie intensywnego wysiłku. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, a przynajmniej do czasu, gdy wydolność organizmu nie spada do bardzo niskiego poziomu. Jeśli jednak nagle zaczniemy męczyć się szybciej niż zwykle, warto dociec, co może być tego przyczyną.

Przyczyną szybkiego męczenia się może być jakiś intensywny okres w życiu, w trakcie którego narzekamy na nadmiar pracy, niedosypianie, permanentny stres, a także zły sposób odżywiania. Jeśli organizm przez długi czas musi pracować na wysokich obrotach i nie ma warunków do regeneracji, w końcu zacznie szwankować. Oczywiście w takim przypadku szybkie męczenie się nie będzie oznaczało choroby. Po uporaniu się z problemami i solidnej dawne wypoczynku wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli mimo wszystko nie wraca, powinniśmy wykonać stosowne badania.

Choroby serca i płuc a szybkie męczenie się

Szybkie męczenie się może być związane z wieloma różnymi schorzeniami a postawienie jednoznacznej diagnozy jest trudne bez odpowiednich badań. Szybko męczą się i ogólną niechęć do wszelkiej aktywności przejawiają osoby chore na depresję. Szybszy ubytek sił notowany jest również w przebiegu schorzeń endokrynologicznych, jak w i przypadku problemów z układem szkieletowo-mięśniowym. Bardzo szybko męczą się również osoby chore na nowotwory.

Do najczęstszych przyczyn szybkiego męczenia się zaliczamy jednak choroby serca i płuc. Jeśli szybkiej męczliwości towarzyszą bóle w klatce piersiowej, jeśli występuje szybkie bicie czy wręcz kołatanie serca, jeśli pacjent skarży się na obrzęki i bóle głowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego układ krwionośny nie działa prawidłowo.

Również problemy z układem oddechowym mogą powodować szybkie męczenie się. Do najczęstszych schorzeń, jakie diagnozuje polski pulmonolog w UK, należy zaliczyć astmę oskrzelową oraz chorobę obturacyjną płuc, ale męczliwość powodują także inne schorzenia dróg oddechowych. Badaniem, które pomaga je zdiagnozować, jest spirometria w Londynie.

Badanie spirometryczne w UK – na czym to polega?

Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Pozwala na zmierzenie objętości i pojemności płuc, a także ocenę prawidłowości oddychania. Spirometria w Londynie to badanie, które można wykonać w polskiej przychodni. Polski pulmonolog w UK często na nie kieruje, ponieważ badanie jest naprawdę pomocne w diagnozowaniu różnorakich schorzeń układu oddechowego, a szczególnie obturacyjnej choroby płuc. Warto pamiętać, że w miarę rozwoju POChP pojawia się męczliwość i duszności podczas wysiłku, a z czasem duszność występuje także w trakcie odpoczynku. Dlatego jeśli szybkie męczenie daje o sobie znać, nie należy bagatelizować problemu.

Post Author: Mirek