Jak powstają meble tapicerowane?
Meble tapicerowane to nieodłączny element wyposażenia naszych domów, a także otwartych stref wypoczynkowych czy stylowych poczekalni. Fotele, sofy, pufy czy narożniki tapicerowane to popularne meble wypoczynkowe, bez których trudno sobie wyobrazić pokój dzienny. A producenci tego typu mebli robią wszystko, co w ich mocy, aby były one jak najbardziej komfortowe, ergonomiczne i funkcjonalne! Jak zatem powstają meble tapicerowane?
Etapy produkcji mebli tapicerowanych
Wszystkie meble, niezależnie czy będą to narożniki tapicerowane, sofy, fotele czy innego rodzaju wyposażenie, najpierw muszą zostać zaprojektowane. I to właśnie w głowach designerów rodzą się koncepcje i projekty, które następnie są wdrażane przez konstruktorów i technologów.
Gotowy projekt mebli tapicerowanych jest przekazywany do modelowania. Jest to etap, w którym powstaje prototyp mebla. Pracuje się tutaj nad jego konstrukcją oraz designem. Dobierane są rozwiązania oraz rodzaj materiałów, z jakich będzie wykonany mebel. Przy czym meble tapicerowane to nie tylko materiał wykończeniowy, ważny jest także rodzaj zastosowanego wypełnienia, stabilność konstrukcji czy rodzaj okuć meblowych.
Warto pamiętać również o tym, że bardzo często meble tapicerowane wykonywane są na zamówienie, dzięki czemu klient ma wpływ na to, jakie materiały zostaną użyte do ich produkcji.
Meble tapicerowane – materiały obiciowe
Tym, co z reguły najbardziej interesuje klientów, to materiały obiciowe, z jakich wykonane są pokrowce na meble tapicerowane. Nic w tym dziwnego, ponieważ rodzaj obicia wpływa często na design mebla, zwłaszcza pod względem jego kolorystyki, a także jego funkcjonalności – czy obicie jest łatwe w czyszczeniu, czy jest wytrzymałe i zachowa swój estetyczny wygląd przez długi czas itp.
Do jednych z najpopularniejszych tkanin, które pozwalają na szeroki wybór palety kolorów i wzorów, należy szenil. Może on w dotyku przypominać welur lub plusz – w zależności od tego, jak zostały połączone nici szenilowe. Tkanina ta jest wytrzymała i prosta w pielęgnacji. Dlatego bardzo często nowoczesne narożniki tapicerowane są pokrywane tkaniną szenilową.
Zastosowanie w produkcji mebli tapicerowanych mają również takie materiały jak: tkanina pluszowa, dzianina, folk oraz ekoskóra. Co najważniejsze, współczesne tkaniny obiciowe, jakimi pokryte są nowoczesne meble tapicerowane, są często pokrywane specjalnymi powłokami ochronnymi. Zapobiegają one zabrudzeniom czy wchłanianiu płynów przez tkaninę, a także ułatwiają czyszczenie tapicerki.
Wybierając meble tapicerowane, warto zapoznać się z ofertą materiałową producenta. Niektórzy oferują nawet darmowe przesłanie kilku wybranych próbek materiałowych. Jeśli kupujemy meble tapicerowane przez Internet, dobrze jest skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ kolory poszczególnych obić mogą nieco inaczej prezentować się w zależności od rodzaju światła w danym pomieszczeniu.