Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Niektóre materiały we wnętrzach są naprawdę ponadczasowe i wpisują się w modne stylizacje w każdym sezonie. Właśnie tak jest z drewnem, które w tym sezonie przeżywa swój prawdziwy renesans, stając się jednym z najważniejszych materiałów, używanych we wszystkich niemal aranżacjach. Jak wykorzystać drewno, żeby stworzyć piękną przestrzeń w najlepszym możliwym wydaniu? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Drewno we wnętrzu – w klasycznej i nietypowej odsłonie

Synonimem elegancji we wnętrzu są od lat drewniane podłogi, które podnoszą standard, dodają przytulności oraz budują nastrój całego pomieszczenia. Obecnie drewno pojawia się jednak jeszcze w wielu innych odsłonach. Jak je zastosować, żeby stało się prawdziwą dekoracją?

Obecny sezon przyniósł kilka ciekawych trendów, które pojawiają się w najmodniejszych stylizacjach. Mowa oczywiście o:

  • wyposażeniu z drewna,

  • boazeriach.

Każde z nich przyjmuje ciekawe i nietypowe formy, tworząc zupełnie nowe jakości w aranżacji wnętrz.

Boazeria – elegancja lub nonszalancja dla odważnych

Boazeria najczęściej kojarzy się nam z okresem sprzed 30-40 lat, kiedy tego typu wykończenie ścian było powszechne i nie cieszyło się zbyt wielkim uznaniem.

Nowoczesne boazerie przybierają jednak piękną formę, czerpiąc z najlepszych, światowych wzorców. Bliżej im bowiem do rozwiązań z brytyjskich klubów z początku XX wieku niż PRL-owskich, urzędowych aranżacji średniej klasy.

Współczesne boazerie w naturalnym kolorze drewna często bywają zestawiane z niezmiernie modnymi w tym sezonie intensywnymi kolorami ścian, czyli na przykład ciemną, butelkową zielenią oraz błękitem w odcieniu Classic Blue, czyli kolorem roku według firmy Pantone.

Nietypowe wyposażenie wnętrz – drewno w naturalnej odsłonie

Drewniane meble to przecież nic niezwykłego, można by rzec. Jednak w tym sezonie pojawiło się nieco ciekawych nowinek, nawiązujących do trendów związanych z powrotem do natury. To dzięki nim w modnych aranżacjach w stylu eko architektury lub globalnego nomady zaczęły pojawiać się choćby stoliki z surowego drewna, połączonego ze szkłem lub żywicą.

Szczególnie interesujące jest bezpośrednie połączenie drewnianych elementów mebli z żyjącą przyrodą. Dużą popularnością cieszą się bowiem konstrukcje użytkowe wykonane z drewna łączonego z mchem, a zwłaszcza popularnym chrobotkiem reniferowym. Pozwala to uzyskać niezmiernie ciekawe rezultaty, w pełni oddające ducha eko architektury w miejskiej dżungli.

To jednak wciąż nie wszystko. Architekci sięgają bowiem po coraz odważniejsze koncepcje. Drewno stało się także głównym surowcem do produkcji lamp. Wykorzystuje się je już jednak nie tylko do stworzenia ram, w których osadza się szklane klosze. Obecnie wielobarwne gatunki drewna same w sobie stają się osłonami dla źródeł światła.

Świetnym tego przykładem jest choćby seria lamp Ancona, wprowadzona przez polską firmę Azzardo.com.pl, specjalizującą się w eleganckich i nietuzinkowych produktach oświetleniowych.

Drewno – po jakie gatunki sięgać?

Każde drewno ma swoją historię i niepowtarzalny charakter. Widać to dobrze na przykładzie nowoczesnych aranżacji. Można obecnie zaobserwować powrót gatunków egzotycznych, o specyficznych właściwościach oraz pięknych i wyrazistych kolorach, budujących ciekawy nastrój w pomieszczeniu.

Chętnie sięga się też po trwałe i eleganckie gatunki rodzime. Wybór najczęściej jest podyktowany konkretnymi potrzebami funkcjonalnymi i aranżacyjnymi. Nieco innego gatunku drewna użyjemy bowiem do surowego salonu w stylu skandynawskim, stawiającym na naturalność, w której świetnie odnajdzie się drewno sosnowe, niż w eleganckiej sypialni, nawiązującej do stylów historycznych, w których ciemne odcienie drewna wiśniowego lub dębu sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Jedno jest pewne – mamy olbrzymi wybór i bez trudu jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. A jakie drewno najlepiej wpisze się w Wasze przestrzenie i pomysły aranżacyjne?

Post Author: Mirek