Site Loader

Domy zeroenergetyczne i plus-energetyczne coraz częściej pojawiają się na polskiej ziemi. Sytuacja ta częściowo wymuszana jest przez twarde warunki stawiane całej Wspólnocie przez Unię Europejską, jednak w pewnym momencie do głosu dochodzi zwykła kalkulacja kosztów. Roztropny inwestor woli poświęcić więcej uwagi i pieniędzy na przygotowanie budynku w odpowiednim standardzie, niż później dopłacać do bieżącego utrzymania.

Czy taki dom opłaca się budować?

Przy pierwszym, najprostszym rachunku może się okazać, że na budowę trzeba przeznaczyć więcej, niż można odzyskać przez kolejnych kilkanaście lat. Jednak jeśli do równania dołoży się stale rosnące ceny prądu, to właściciele budynków zeroenergetycznych mogą w szybszym tempie odczuć pozytywne efekty swojej decyzji.

Warto pamiętać, że każdy kolejny miesiąc przynosi nowe, przemyślane projekty takich domów. Na początku był problem z podażą, obecnie wystarczy przejrzeć katalog www.domoweklimaty.pl, aby przekonać się, że dynamika rozwoju tego sektora w architekturze jest bardzo obiecująca.

Ekologia i pieniądze

Niegenerujący CO2 i przy ostatecznym rozrachunku produkujący dokładnie tyle energii, ile potrzeba na jego utrzymanie – taki jest dom zeroenergetyczny. Jeśli zainstalowane zostaną na dachu budynku — choć można również umieścić je przy gruncie — ogniwa fotowoltaiczne, nieruchomość już na starcie staje się zielonym punktem na mapie w okolicy. Pieniądze wydane na takie rozwiązania wracają podczas codziennej eksploatacji, a dodatkowo okazuje się, że właściciel dba o środowisko. Bardzo dobrym przykładem domów, na których warto montować fotowoltaikę, są bungalowy. Kilka propozycji znaleźć można w artykule pt.: “Domy bungalowe w nowoczesnym wydaniu. Poznaj 3 ciekawe rozwiązania z pracowni Domowe Klimaty„.

Technologia, która wspiera domy zeroenergetyczne

Budowanie domów o niskim zapotrzebowaniu na energię jest możliwe z kilku przyczyn. Jedną z nich jest oczywiście wysoka jakość typowych materiałów budowlanych, takich jak bloczki używane do budowy ścian, elementy ocieplenia, a także okna o dobrym współczynniku przenikania ciepła. Lepsze parametry u podstaw są uzupełniane nowoczesnymi technologiami w postaci rekuperacji, pomp ciepła i systemów inteligentnego sterowania domem, który wspiera np. pracę rolet zewnętrznych.

Woman using smart wall home control system

Wzrost cen prądu i coraz popularniejsze projekty domów zeroenergetycznych sprawiają, że przed ostateczną decyzją o charakterze nowego budynku warto zapoznać się z całą ideą. Z pewnością nieco droższą budowę takiego obiektu wynagrodzą zerowe wydatki na energię w przyszłości.

Post Author: Mirek