Site Loader

Z jakich elementów składa się ogrodzenie? W dużej mierze zależy to od typu konstrukcji, którą zdecydowaliśmy się postawić na działce. Zwykle jednak zestaw komponentów będzie podobny: składają się na niego przęsła, słupki ogrodzeniowe oraz wsporniki i elementy służące do ich łączenia. Do tego dochodzi opcja postawienia fundamentów, które można też zastąpić prefabrykowaną podmurówką.

Przęsła przede wszystkim

Najważniejszym elementem ogrodzenia są panele ogrodzeniowe, które stanową właściwe wypełnienie konstrukcji ogrodzeniowej. To od ich kształtu, rozmiarów i innych właściwości będą zależeć wygląd oraz cechy użytkowe płotu. W tym wypadku mamy do wyboru konstrukcje drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych oraz różne kombinacje tych materiałów. Przęsła mogą mieć budowę ażurową lub składać się z zapewniających prywatność pełnych paneli. Można też zdecydować się na ustawienie tradycyjnych pionowych sztachet. Przęsła ogrodzeniowe dostępne są w wielu różnych wariantach, choć warto wspomnieć, że ich najpopularniejszą obecnie formą są panele ogrodzeniowe wykonane ze stalowych prętów – właśnie takie konstrukcje otaczają najczęściej posesje prywatne, firmowe i komercyjne. Spotkamy je także przy osiedlach mieszkaniowych. 

Elementy ogrodzenia, które musisz znać

Integralną częścią ogrodzenia są także słupki ogrodzeniowe. To dzięki nim możliwy jest montaż przęseł. Te elementy mogą mieć różną formę. Dużą popularnością cieszą się zarówno konstrukcje murowane, jak i metalowe. Jedno jest pewne: słupki ogrodzeniowe muszą zostać prawidłowo umocowane w podłożu. Często wmurowuje się je w fundament, choć niekiedy wystarczy też solidnie wkopać je w grunt (z użyciem suchej zaprawy). Metalowe słupki ogrodzeniowe powinno się dodatkowo wyposażyć we wsporniki. Ich rolą jest zabezpieczenie konstrukcji przed przewróceniem pod wpływem ciężaru, wiatru lub innych sił działających na ogrodzenie. Wsporników nie trzeba mocować przy każdy słupku, bezwzględnie powinny się jednak pojawić na początku i końcu płotu, a także w narożnikach. 

Post Author: Mirek