Ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie podczerwone zyskało ogromne uznanie wśród osób, które poszukują ekologicznych oraz wydajnych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego. Co konkretnie przekonało do siebie tylu klientów? Zachęcamy do przeczytania o zasadzie działania proponowanych przez nas paneli.
Czym jest podczerwień?
O tym, jak działają panele na podczerwień nie da się opowiedzieć bez wyjaśnienia czym w ogóle jest energia podczerwieni. To właśnie na niej opiera się cała technologia. Wbrew pozorom, energia jest naturalna w samym swoim założeniu. Warto bowiem przypomnieć sobie, że do najlepiej znanych wszystkim źródeł promieniowania podczerwonego należy zarówno ogień, jak i słońce. Emitowane przez nie ciepło doświadczamy w ten czy inny sposób praktycznie każdego dnia. Zjawisko emisji ciepła przez promieniowanie nie jest więc czymś obcym w naturze.
Skupienie energii w jednym pomieszczeniu wymaga już zastosowania rozwiązań technologicznych. Mogą nimi być zwłaszcza panele na podczerwień wyposażone w promiennik podczerwieni. Odpowiadają one za przetwarzanie energii z sieci w ciepło.
Panele na podczerwień – różne działanie w zależności od rodzaju
Ogrzewanie podczerwone klasyfikuje się na podstawie długości fal. Należy więc wyróżnić krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B), a także długofalowe (IR-C). Dwa pierwsze rodzaje emitują nie tylko ciepło, ale również światło. W efekcie są wyraźnie wydajniejsze. Niestety istotną wadą ogrzewania opierającego się na krótkich i średnich falach jest zmniejszone bezpieczeństwo użytkowania (zastosowanie wyłącznie w określonych warunkach i przy zachowaniu ściśle określonych zasad). Poza tym dodatkowe źródło rozproszonego światła nie jest przydatne w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego panele na podczerwień w przeważającej większości korzystają z długofalowego rodzaju promieniowania.
Jest ono całkowicie bezpieczne w eksploatacji. Nie stwarza ryzyka podpalenia czy poparzeń (jak w przypadku fal krótkich). Nie emituje też żadnego światła. Ma to jednak wpływ na wydajność urządzenia, dlatego panele na podczerwień stosuje się w pomieszczeniach zamkniętych, czyli domach, mieszkaniach, biurach i wielu innych miejscach.
Jak działają panele na podczerwień długofalowe? Z ich pomocą fale elektromagnetyczne z promiennika przemieszczają się bezpośrednio na obiekty. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania nie ociepla się więc powietrza, tylko przedmioty. Czas potrzebny do odczucia zwiększonej temperatury zostaje skrócony do minimum.
Czy działanie paneli na podczerwień ma wpływ na zdrowie?
Skoro już wiadomo, że promieniowanie podczerwone jest w pełni naturalne, a stosowana technologia bezpieczna, to łatwo odpowiedzieć na powyższe pytanie. Zasada działania paneli nie różni się w praktyce od tego, co można spotkać np. w medycynie. Emitowana podczerwień nie tylko zapewni właściwą temperaturę, ale również pomaga w leczeniu urazów i schorzeń ze względu na działanie przeciwbólowe.
Mamy nadzieję, że wyjaśnienie zasad funkcjonowania paneli na podczerwień pomogło w rozwianiu wątpliwości.