Site Loader

Kompresor to sprzęt, którego zastosowanie możemy znaleźć zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i domowym zaciszu. Urządzenie to pozwala nam na uzyskanie sprężonego powietrza, które nierzadko jest niezbędne do przeprowadzenia pewnych prac. Czym różni się kompresor tłokowy od śrubowego? Jaki olej do kompresora tłokowego wybrać? Kompresor do malowania – na jaki warto postawić? Przekonajmy się!

Kompresor tłokowy a śrubowy – co warto wiedzieć?

Modernistyczne sprężarki tłokowe to znacznie cichsze urządzenia niż te, które popularne były kilka lat temu. Prawda jest jednak taka, że sprzęt ten mimo wszystko w praktycznie każdej sytuacji będzie głośniejszy niż sprężarki śrubowe. Kultura pracy tych drugich w fazie ruchu jest naprawdę spora, gdyż drgania są znikome, dokładnie tak samo, jak wahania parametrów w czasie startu działania. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że nie wymagają one zbyt dużego poboru energii do rozruchu.

Warto także zaznaczyć to, jak kluczowa jest jakość wykonania. Wraz ze spadkiem precyzji, rośnie hałas oraz drgania obecne w czasie pracy. Parametry te oczywiście ulegają zmianą po określonym okresie, gdyż mikrouszkodzenia oraz sama eksploatacja na nią oddziałuje. Właśnie dlatego warto sprawdzić osiągi konkretnych sprężarek, które są dostępne na stronach producentach.

Obecnie zarówno sprężarki śrubowe, jak i tłokowe projektowane są z zachowaniem wszelkich zasad, które umożliwiają ograniczać zapotrzebowanie na energię odnośnie do standardów Unii Europejskiej. Prawda jest jednak taka, że stała konieczność uzyskiwania coraz to lepszych parametrów pracy sprawiła, że budowa sprężarek tłokowych jest aktualnie dość skomplikowana. Sprawia to, że energochłonność takich sprzętów jest naprawdę duża. Dobrze wykonana sprężarka śrubowa cechuje się znacznie mniejszymi oporami niż kompresor tłokowy, dlatego jest to znacznie bardziej ekonomiczna propozycja.

Kompresor bezolejowy i olejowy – różnice?

Mało kto wie, jednak zasada działania kompresora tłokowego bezolejowego i olejowego jest dokładnie taka sama. Jedyna różnica, jaką możemy zauważyć, jest to, że w kompresorze olejowym tłok smarowany jest olejem, a w bezolejowym takiego procesu po prostu nie ma. Jak zatem taki sprzęt może działać? W jego konstrukcji wykorzystywane są materiały o bardzo niskim współczynniku tarcia, które po prostu nie wymagają smarowania. Czym charakteryzują się kompresory olejowe?

  • Bardzo dobra wydajność;
  • Dostępne ze zbiornikami o dużych pojemnościach;
  • Możliwość pracy w ciągłym trybie;
  • Świetnie nadają się do wykorzystywania przez specjalistów w warsztatach wulkanizacyjnych i samochodowych;
  • W porównaniu do kompresorów bezolejowych są znacznie trwalsze.

Jakie są cechy kompresorów bezolejowych?

  • Mniejsza wydajność, zbiornik oraz trwałość niż rozwiązania olejowe;
  • Cichsza praca;
  • Kompaktowe wymiary;
  • Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie w sprężonym powietrzu nie może znajdować się olej;
  • Nie sprawdzają się w ciągłej pracy.

Jak wybrać olej do kompresora tłokowego?

Zanim wybierzemy olej do sprężarki tłokowej, należy sprawdzić, czy te parametry mieszczą się w określonych normach?

  • Temperatura zapłonu – 100-100°C;
  • Temperatura samozapłonu – > 350°C;
  • Zawartość popiołu: < 14%;
  • Wilgotność: < 1,5%;
  • zawartość siarki: < 3%.

Następnym krokiem będzie postawienie na olej mineralny lub syntetyczny. Czym różni się poszczególna propozycja? Drugie rozwiązanie jest znacznie stabilniejsze w obecności wilgoci oraz powietrza. Z kolei olej mineralny reaguje z tlenem, co prowadzi do tworzenia kwasów. Za sprawą jego reakcji z wilgocią pojawia się para wodna, która może sprawić, że pewne elementy układu zostaną poddane korozji. Plusem takiego sprzętu jest jednak niska cena oraz to, że świetnie sprawdza się w niezbyt wymagających warunkach otoczenia.

Jakie kompresor do malowania wybrać?

Znalezienie uniwersalnego kompresora do malowania jest bardzo trudne, dlatego warto postawić na sprzęt, który przyda nam się do danej funkcji. Jak to wygląda?

  • Kompresor do malowania drewna. W przypadku, gdy mamy do pomalowania nieduży element, warto postawić na sprzęt ze zbiornikiem 24 litrów. Będzie on w pełni wystarczający, jeśli jednak nasza praca będzie nieco dłuższa, to powinniśmy zdecydować się na coś innego;
  • Kompresor do malowania auta. Jeśli zamierzamy dokonać kilku poprawek lakierniczych, to będziemy potrzebowali większego zbiornika niż ten wyżej wymieniony. W tym wypadku konieczne będzie postawienie na co najmniej 50-litrową propozycję;
  • Kompresor do malowania natryskowego. Tutaj warto zainwestować w spory zbiornik, którego wielkość nie powinna być mniejsza niż 100 litrów.

Jak widać, zakup kompresora do malowania, który posłuży nam do każdej czynności, jest niemożliwy, dlatego warto zakupić nieco droższy sprzęt, który pozwoli nam przeprowadzić więcej prac.

Polecamy sklep z kompresorami tłokowymi: https://www.deltatechnika.pl/kategoria-produktu/technika-sprezonego-powietrza/sprezarki/sprezarki-tlokowe/

i śrubowymi: https://www.deltatechnika.pl/kategoria-produktu/technika-sprezonego-powietrza/sprezarki/srubowe/

Post Author: Mirek