Deformacja koślawości palucha jest bardzo częstym stanem patologicznym, który często powoduje bolesną niepełnosprawność.
Charakteryzuje się to połączoną deformacją ze złym położeniem pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, spowodowanym bocznym odchyleniem palca wielkiego i odchyleniem przyśrodkowym pierwszej kości śródstopia. Terapie zachowawcze bez operacji, na przykład ukierunkowane ćwiczenia lub indywidualnie dopasowane wkładki do butów, często mogą zmniejszyć objawy i ból. Ważnym krokiem jest zapoznanie się z historią pacjenta i dokładne badanie fizykalne. Przedni i boczny radiogram obciążający całej stopy są kluczowe dla właściwej oceny w leczeniu haluksa. Nieoperacyjne leczenie palucha koślawego nie może skorygować deformacji. Jednak wkładki i fizjoterapia w połączeniu z dobrym obuwiem mogą pomóc kontrolować objawy, a nawet opóźnić rozwój deformacji i tym samym operację. Chociaż nie ma zgody co do wieku, w którym zaczyna się tworzyć haluks, ogólnie najczęściej występuje u kobiet. W większości przypadków paluch koślawy ma wieloczynnikowe pochodzenie, między innymi predyspozycje genetyczne, zawód, rodzaj obuwia i choroby stawów zostały zidentyfikowane jako predysponujące do przyczyny powstawania haluksa.
Jest to najczęściej występująca deformacja stopy. Ocena palucha koślawego rozpoczyna się od starannego zebrania historii pacjenta. Typowe dolegliwości to ból, miejscowe podrażnienie skóry lub kaletki, odchylenie przyśrodkowe pierwszego promienia, odchylenie boczne i pronacja palucha. Lekarz decyduje jakie zastosować haluksy leczenie. Nieoperacyjne leczenie deformacji haluksa nie spowoduje korekcji deformacji, ale może złagodzić jej objawy. Początkową wadę należy okresowo sprawdzać, zarówno klinicznie, jak i radiologicznie, aby ocenić postęp deformacji. Leczenie zachowawcze obejmuje zmianę obuwia na takie z szerokim noskiem, wyściółkę i wkładki do obuwia, nocne szyny lub fizykoterapię. Leczenie nieoperacyjne nie może skorygować deformacji palucha koślawego, natomiast udana operacja poprawia komfort życia.