Ekogroszek, jako paliwo stałe powstające na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, cieszy się coraz większą popularnością. W czasie zimy, kiedy zużycie opału jest większe, stanowi wydajne źródło energii oraz posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Poza tym to interesująca alternatywa np. dla gazu lub prądu. Ten rodzaj węgla wykazuje wysoką kaloryczność i potrzeba niewielkiej ilości, by otrzymać dużo ciepła.
Ekogroszek – zalety
Jak sama nazwa wskazuje, ekogroszek jest paliwem ekologicznym, ponieważ spełnia wszelkie normy w zakresie minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Ponadto posiada wyższą kaloryczność niż większość rodzajów węgla oraz generuje mniejszą ilość osadu, dzięki temu czyszczenie kotła pieca może być rzadsze. Do tego ekogroszek posiada najniższą spiekalność – przez to jest spalany efektywnie, co daje większą energię cieplną.
Jeśli piec na ekogroszek posiada podajnik, raz na kilka dni wystarczy wsypać do niego węgiel. Sterownik podajnika będzie automatycznie dozował ekogroszek do komory spalania. To niezwykle wygodne i praktycznie rozwiązanie.
Podnoszenie wydajności spalania ekogroszku – sposoby
Ogrzewanie domu ekogroszkiem to ekonomiczna metoda. Nie mniej jednak koszty można jeszcze bardziej zminimalizować.
- Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w ekogroszek wysokiej jakości, bez domieszki miału oraz mułu węglowego. Istotna jest również wysoka wartość opałowa 26-28 MJ/kg, niska zawartość siarki oraz popiołu i spiekalność poniżej 10. Dzięki takim parametrom zdecydowanie zwiększy się wydajność paliwa.
- Lepiej zdecydować się na ekogroszek workowany, gdyż są niskie szanse, że zwilgotnieje, zwietrzeje i straci swoje pierwotne właściwości. Nadpoziomowa ilość wilgoci może przyczynić się do zmniejszenia żywotności zbiorników paliwa.
- Bardzo ważny jest także sposób palenia w kotle, musi mieć on dostarczoną optymalną ilość powietrza – naturalnego katalizatora procesu spalania. W przypadku, gdy będzie go za mało – ekogroszek ulegnie całkowitemu spaleniu, jeżeli za dużo – palenisko wychłodzi się, ciepło zostanie utracone, natomiast wzrośnie poziom emisji dwutlenku węgla. Niestety nieprawidłowy sposób palenia może powodować nadmierne zużycie opału, zdecydowanie większe niż realne zapotrzebowanie budynku.
- Nie mniejsze znaczenie ma również utrzymanie pieca w czystości oraz jego konserwacja. Mocno zaniedbany urządzenie spowoduje większe zużycie ekogroszku, co równoważne będzie zwiększeniu kosztów.
Mądre oszczędności
Ceny ekogroszku w dużej mierze zależą od sezonu, w jakim dokonuje się zakupu. Najlepszym okresem zaopatrzenia się w ten materiał opałowy jest wiosna lub lato. Ceny są wówczas bardziej atrakcyjne. Zawsze opłaca się również kupno większej ilości paliwa, zwłaszcza hurtowej, w tej sytuacji oszczędność na jednej tonie to nawet kilkadziesiąt złotych.