Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Grzyby powodujące brunatną plamistość liści mogą zaatakować wiele różnych roślin, jak rzepa, chrzan, gorczyca, rzepak, rzodkiew, chrzan, jarmuż, kapusta, brokuły lub kalafior.

Jest to choroba związana z chłodną pogodą i wilgocią, i może powodować duże straty w plonach. Choroba bierze swoją nazwę od okrągłych plam rozsianych po liściach, łodygach lub strąkach zakażonych roślin. Starsze plamy mogą tworzyć ciemne obramowania, a centra mogą wypadać i powodować dziury w liściach.

Grzyby mogą uszkadzać tkankę liści roślin

Jak kontrolować brunatną plamistość liści

Oprócz żółknięcia, poważnie dotknięte liście wysychają i więdną. Zmiany na łodygach są powierzchowne z wyraźną granicą między tkanką chorą a zdrową. Zmiany zaczynają się od jasnych przebarwień, które następnie stają się szare i brązowe. W zmianach chorobowych tworzy się duża liczba małych ciemnych plamek, znanych jako brunatna plamistość liści. Chłodne i wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi niemal każdej choroby grzybiczej. Szczątki porażonych roślin są istotnym źródłem zarodników rozprzestrzeniających chorobę na inne rośliny. Jesienią wiatr może rozprzestrzeniać zarodniki grzybów na duże odległości, jeśli pogoda jest wilgotna po deszczu lub rosie, i mogą one wywołać chorobę następnej wiosny.

Zapobieganie jest najlepszym sposobem na kontrolowanie brunatnej plamistości liści. Usuń podatne chwasty i wszelkie rośliny krzyżowe, które rosną w pobliżu twoich upraw. Pod koniec sezonu usuń resztki roślin lub postaraj się zaorać je głęboko w glebę. Zmieniaj uprawy i unikaj uprawy roślin kapustnych w bezpośrednim sąsiedztwie przez trzy lata. Nie sadź roślin rzepakowych na obszarze, który został zainfekowany w poprzednim sezonie lub w jego pobliżu. Dobry drenaż gleby pomoże również w ochronie przed infekcjami grzybiczymi, jak również zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami.

Aby kontrolować choroby roślin pochodzące od grzybów, takie jak https://innvigo.com/pogoda-sprzyja-brunatnej-plamistosci-lisc, należy zastosować opryski z fungicydów w określonym czasie. Spryskaj całą roślinę, gdy tylko zobaczysz chorobę, upewnij się, że spryskasz wierzchołki i spody liści i zastosuj fungicyd ponownie po 7 do 10 dniach.

Post Author: Mirek