Site Loader
Amarex Firma Handlowa

Jeżeli masz w domu przedszkolaka, zapewne wiesz, że dziecko w tym wieku jest bardzo ciekawe świata, szybko się rozwija i jest chętne do nauki. Warto to jak najlepiej wykorzystać! Nie musisz wcale posiadać wielkiego budżetu, aby kreatywnie urządzić to miejsce. Wystarczy dobrze przemyśleć ten projekt, poświęcić mu nieco czasu i uwagi, a efekt będzie bardzo satysfakcjonujący.

Podziel pokój malucha na strefy

Podział pokoju na strefy to bardzo dobry pomysł. Myślisz, że potrzebujesz wiele przestrzeni, aby zrealizować taki projekt? Wcale nie musi tak być! Podział pokoju na strefy to bardzo wygodne rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Jak zatem podzielić to pomieszczenie na funkcjonalne strefy? W pokoju powinno znaleźć się miejsce na wieczorne wyciszenie i sen, kącik do zabawy i nauki, a także miejsce na ubranka i dziecięce gadżety.

Jeżeli przestrzeń dziecięcego pokoju jest mocno ograniczona, część rzeczy możesz przechowywać również w innym pomieszczeniu. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, meblościanki z szafą w sklepie ABC Meble będą idealnym wyborem!

Strefa nauki

Strefa nauki to tak naprawdę miejsce, gdzie dziecko może swobodnie usiąść i mieć przestrzeń do kolorowania, układania, naklejania oraz różnych innych czynności, dzięki którym uczy się oraz poznaje świat. Jeżeli w pokoju Twojego maluszka nie ma miejsca na niewielkie biurko, warto, aby taka strefa znalazła się w innym pokoju.

Jeżeli jednak możesz sobie na to pozwolić, warto, aby w pokoju dziecka znalazło się odpowiednio dostosowane biurko oraz krzesełko. Zainwestuj w takie meble, które „rosną razem z dzieckiem”. Na rynku dostępnych jest wiele małych biurek oraz krzesełek, które posiadają regulowaną wysokość. Wszystko po to, aby takie mebelki były wygodne oraz dostosowywały się do Twojego maluszka, który szybko rośnie. Ważne, aby zadbać również o odpowiednie podparcie stóp dziecka. Jest to ważne, jeżeli chcesz zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy swojej pociechy. Dlatego też warto zakupić również odpowiedni podnóżek.

Strefa zabawy

Główną aktywnością przedszkolaka po przyjściu do domu jest oczywiście zabawa! To naturalne, dlatego trzeba zadbać, aby w pokoju maluszka, a także w innych pomieszczeniach było miejsce do zabawy w chowanego, układania klocków czy puzzli. Warto, aby zarówno do strefy zabawy, jak i do strefy nauki dochodziło jak najwięcej naturalnego światła. W tej strefie dobrze sprawdzi się takie wyposażenie jak kosze na zabawki, regały czy szuflady. Dobrym trikiem jest również wymiana zabawek od czasu do czasu.

Jak to zrobić? Wystarczy, że schowasz na jakiś czas część zabawek. Dzięki temu maluszek będzie w stanie zainteresować się tymi zabawkami, które zostały. Nadmiar przedmiotów sprawia bowiem, że dziecko szybko się nudzi i nie potrafi skoncentrować na zabawie. Po miesiącu lub dwóch „schowane” zabawki wracają do maluszka z powrotem i dzięki temu może on na nowo cieszyć się zabawą, tak, jakby widział te zabawki po raz pierwszy.

Strefa odpoczynku

Oczywiście w tej strefie najważniejsze jest wygodne łóżko. Ważne, aby ten kącik sprzyjał wyciszeniu. Warto zrezygnować tutaj z nadmiernych ozdób oraz rażącego światła. W tej strefie warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, które będzie wystarczająco sprawdzać się podczas wieczornego czytania bajek.

Jak urządzić pokój dla przedszkolaka – podsumowanie

Warto podzielić pokój przedszkolaka na 3 funkcjonalne strefy: odpoczynku, zabawy oraz nauki. Dodatkowo należy zadbać również o bezpieczeństwo swojej pociechy. Warto zadbać o wygodne łóżeczko, które dodatkowo będzie zabezpieczone w taki sposób, aby na przykład zminimalizować ryzyku upadku. Oczywiście należy również usunąć z pokoju dziecka wszelkie ostre lub niebezpiecznie przedmioty oraz zabezpieczyć gniazdka.  

źródło zdjęcia: freepik.com

Post Author: Mirek