Site Loader

Duża część kosztów utrzymania budynku do opłaty za ogrzewanie, dlatego też kiedy budujemy dom powinniśmy zwrócić na uwagę na odpowiednią izolacje, kiedy mamy już gotowy budynek możemy go dodatkowo ocieplić, obecnie w przypadku elewacji najpopularniejszy jest oczywiście styropian.

Warto zwrócić uwagę iż możemy zakupić różne odmiany styropianu, zasadniczo może być do styropian biały oraz styropian grafitowy. Oczywiście posiadają one nieco inne właściwości jeżeli chodzi o przenikliwości cieplną.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Jak ocieplić poszczególne elementy budynku?

Jeżeli nie chcemy umieszczać na naszej elewacji zbyt dużej warstwy styropianu wówczas najlepszym pomysłem będzie styropian szary czy też grafitowy, posiada on około 25 do 30% lepsze właściwości jeżeli chodzi o izolację termiczną. Zasadniczo będziemy ocieplać różne elementy naszego domu, zaczynając już od fundamentów, gdzie będziemy musieli zastosować styropian wodoodporny, odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa jest konieczna, aby utrzymać piwnice wszystkie pomieszczenia znajdujące się pod powierzchnią w stanie suchym. Oczywiście będziemy stosować także różnego rodzaju masy bitumiczne, jednak styropian będzie tak istotny ze względu na izolację termiczną.

W budynkach oczywiście izoluje się również podłogi, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na jakość styropianu, będziemy stosowali tutaj styropian jak najtwardszy, który będzie odporny na zgniatanie, musimy pamiętać iż znajdzie się on pod warstwą betonu. Naturalnie w tym przypadku także rury które będą biegły do naszych kaloryferów czy też będą tworzyły system ogrzewania podłogowego również powinniśmy ułożyć na warstwie styropianu.

W przypadku izolacji budynków bardzo popularny jest styropian 15 cm, tego rodzaju warstwa z pewnością pozwoli nam uzyskać odpowiednie zabezpieczenie izolacyjne. Naturalnie możemy wybierać spośród różnej grubości styropianu, może być to grubość od 1 do nawet 30 cm. Wszystko oczywiście będzie zależało od tego jaki rodzaj izolacji będziemy chcieli uzyskać, w przypadku domów energooszczędnych możemy zwiększyć grubość styropianu do 20 czy też 25 cm.

Post Author: Mirek