Site Loader

Smog to niezwykle groźne zjawisko, które zaczyna atakować nie tylko największe aglomeracje naszego kraju, ale i również małe miejscowości, które wcześniej nie miały problemu z zanieczyszczonym powietrzem. Ten uciążliwy i niebezpieczny dla naszego zdrowia przeciwnik panoszy się już wszędzie, od morza aż po same Tatry trując nas i naszych bliskich. Co zatem robić, by przestać zatruwać środowisko w okresie grzewczym? Czym palić? Czy palenie drewnem może być dobrą alternatywą dla węgla?

Czym najlepiej palić w piecu?

Najlepszym i najbardziej ekologicznym surowcem opałowym jest bez wątpienia drewno liściaste. Materiał ten w odróżnieniu od iglaków charakteryzują się dużą gęstością oraz mniejszą zawartością żywicy. Pozwala to na jego równomierne spalanie i zapobiega wytwarzaniu dużej ilości dymu. Najlepszym wyborem będzie drewno twarde i wysokokaloryczne, takie jak dąb, buk, grab, klon, brzoza, jesion, topola, a także drzewa owocowe, takie jak grusza oraz jabłoń.

Należy przy tym pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się palić starymi meblami lub elementami blatów, które posiadają pozostałości farb oraz lakierów zawierających niezwykle szkodliwe metale ciężkie. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia i przyczynia się do powstawania smogu.

Istotnym czynnikiem jest nie tylko rodzaj, ale i wilgotność drewna. Najlepiej, by nie przekraczała ona 20%. Aby tak się stało drewno powinno zostać poddane sezonowaniu przez okres około 2 lat z dala od deszczu, śniegu oraz wilgoci, jednak przy odpowiednim dopływie powietrza. Jest to o tyle ważne, ponieważ źle przechowywany opał narażony jest na szkodliwe działanie wilgoci i pleśni.

Dodatkowo drewno o tej wilgotności spala się dłużej, a my nie tracimy cennej energii na odparowanie z niego nadmiaru wody. Takie ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne oraz daje nam więcej ciepła. Aby sprawdzić, czy drewno ma odpowiednią wilgotność najlepiej jest użyć specjalnego wilgotnościomierza. Można go pożyczyć u sprzedawcy opału lub w wielu firmach stolarskich, takich jak STOLAREK usługi stolarskie oferującej meble na wymiar.

Jak właściwie palić w piecu?

Najlepszym sposobem na bezpieczne i ekologiczne ogrzewanie jest bez wątpienia inwestycja w odnawialne źródła energii. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule https://www.stolarek.wroclaw.pl/blog/56-zainwestuj-w-odnawialne-zrodla-energii.html, który w sposób jasny i zwięzły opisuje zalety fotowoltaiki.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na instalacje systemu fotowoltaicznego i ogrzewamy dom w sposób tradycyjny, dobrze jest to robić w sposób właściwy. Kluczem jest tutaj odpowiednie układanie drewna. Suchy opał należy układać w palenisku naprzemiennie, czyli prostopadle i równolegle, zaczynając od największego do najmniejszego kawałka.

Na samą górę warto jest dołożyć miękkie polana, takie jak brzoza, które ułatwią wzniecenie ognia. Nie należy przy tym posiłkować się starymi gazetami, ulotkami czy kolorowymi magazynami, które zawierają toksyczne metale ciężkie. Niezwykle istotna jest również kontrola przepływu powietrza, która może odbywać się w sposób manualny lub automatyczny.

Post Author: Mirek