Pizza to przysmak, który stał się ulubionym przysmakiem prawie na całym świecie. Już same nazwy poszczególnych pizza, takie jak hawajska, pepperoni, czy klasyczna margherita sprawiają, że zmysły się wyostrzają i człowiek robi się głodny. Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że Polacy kochają pizze, we wszystkich jej odmianach. Badania pokazują, że aż ponad 70 % mieszkańców znad Wisły co miesiąc delektuje się jej różnymi odmianami najczęściej w gronie rodziny i przyjaciół. Nie ma znaczenie miejsce jej spożywania. Oprócz tych oryginalnych z pizzerii popularnością cieszą się te mrożone i domowej roboty.
Tak to się zaczęło… czyli historia pizzy
Niewiele osób na całym świecie zdaje sobie sprawę, że miejscem, gdzie narodziła się pizza, nie są Włochy, ale Grecja. Potem ten specyficzny płaski placek, który zapiekano z ziołami, zagościł na rzymskich stołach. Ostatnim przystankiem były Stany Zjednoczone, które zaproponowały pizzę z dodatkiem wielu różnych składników.
Prawdziwą popularność jednak danie to zdobyło w XVII wieku. Wtedy to na europejskich stołach zagościły pomidory i z ich dodatkiem zaczęto podawać chrupiące ciasto. Smakołyk ten cieszył się największą popularnością wśród mieszkańców Neapolu. Zyskał on również uznanie na dworze królewskim.Jak podają niektóre źródła, gdy do Neapolu w 1889 roku przybyła włoska królowa, to przygotowano dla niej ten przysmak w barwach narodowych, dodając bazylię, pomidory oraz ser mozzarella. Na cześć imienia królowej powstała pizza Margherita, która jest do dzisiaj chętnie zamawiana nie tylko przez Włochów. Od tego momentu wypiekane przaśne placki zaczęto urozmaicać różnymi dodatkami. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Włosi do tej pory rzadko decydują się na pizzę z więcej niż trzema dodatkami. Jest to uwarunkowane tradycją wynikająca z ubóstwa dziewiętnastowiecznego społeczeństwa. Natomiast to amerykanie, również zakochali się w pizzy i stworzyli jej model, który można w żartobliwy sposób określić- im więcej, tym lepiej.
Dlaczego ludzie pokochali pizzę?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego pizzę pokochało wiele milionów ludzi na całym świecie, nie jest jednoznaczna, gdyż tyle ludzi tyle powodów, dla których warto sięgnąć po kawałek tego przysmaku. Jest jednak kilka cech wspólnych, pod którymi mogą podpisać się wszyscy miłośnicy pizzy.
1. Wyjątkowy smak dopasowany do indywidualnych upodobań
Cienkie, grube … Nie ma znaczenia. Drożdżowe ciasto w połączeniu z pomidorowym sosem, serem i innymi składnikami nikogo nie pozostawia obojętnym. To prawdziwa uczta dla podniebienia. Nic więc dziwnego, że ok 75% wszystkim zamówień na wynos stanowi właśnie pizza. Niewątpliwym atutem tego dania jest dowolność dobranych składników, które każdy może dopasować do swoich kulinarnych upodobań. Wybór dodatków zależy również w dużej mierze od lokalnej tradycji, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Nawet miłośnicy czekolady znajdą propozycję przygotowaną specjalnie dla nich.
2. Idealna na spotkanie towarzyskie
Niepisaną zasadą jest, że pizza wroclaw najlepiej smakuje w towarzystwie. Bez trudu można ja podzielić nawet wśród większej ilości osób. Co ważne do jej spożycia nie potrzeba sztućców, czy nawet talerz, a jej zamówienie zajmuje kilka minut. To znakomita alternatywa na rodzinne przyjęcia, która z powodzeniem zastąpi klasyczną zimną płytę czy ciepłą kolację. Co ważne można się cieszyć jej smakiem w każdym miejscu – w domu, pracy, parku, czy na siłowni.
Jego wysokość ser
To ser jest niewątpliwie królem pizzy i jej obowiązkowym składnikiem. Bez niego trudno jej wyobrazić sobie rozkoszowanie jej smakiem. Doskonale komponuje się z innymi składnikami, dodając każdemu kawałkowi wyrazistego smaku. Jego ciągnąca konsystencja potęguje smakowe doznania. Na pierwszej pizzy przeznaczonej dla królowej Małgorzaty wykorzystano włoską mozzarellę, ale dobre sprawdzą się wszystkie gatunki, szczególnie te, które szybko się roztapiają. Warto dodać, że dużą popularnością cieszy się pizza z dowolnie skomponowanymi różnymi rodzajami serwów.