Site Loader

Tablica rozdzielcza, czyli innymi słowy rozdzielnica elektryczna to niezwykle istotny element wyposażenia, w którym znajdują się różnego rodzaju przyrządy i aparaty odpowiedzialne za rozdzielanie, łączenie oraz ochronę obwodów elektrycznych i wyposażenia sterowniczego przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Przyrząd tego rodzaju nadaje się do montażu w ścianie lub na jej powierzchni. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat zasad prawidłowego montowania rozdzielnic elektrycznych w różnych miejscach.

Rozdzielnica elektryczna – co warto wiedzieć o jej montażu?

Przede wszystkim montując oprzyrządowanie, jakim jest rozdzielnica elektryczna, należy wziąć pod uwagę zapewnienie łatwego i swobodnego dostępu do niej. Istotną sprawą jest umiejscowienie rozdzielnicy w suchym miejscu w bezpiecznych odległościach od gazomierzy czy też rur wodociągowych. Domowe rozdzielnice mieszkaniowe są wyposażone w przyrządy modułowe. Bardzo często miejscem montażu rozdzielnicy jest pomieszczenie gospodarcze, ze względów estetycznych.

Prawidłowo zamontowana rozdzielnica elektryczna powinna być zamontowana nad równą podłogą, więc oznacza to, że nie może wystawać nad schodami. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości do 2 metrów nad podłogą, a dolna nie może być niżej niż 0,5 metra od podłogi. W przypadku montowania w narożniku domu, instalacja musi być oddalona o 30 cm od ściany bocznej. Warto pamiętać o pozostawieniu przestrzeni do montażu i eksploatacji na całej długości drzwiczek prostopadle do części frontowej rozdzielnicy.

Jak widać rozdzielnica elektryczna powinna zostać zamontowana w sposób uwzględniający wiele istotnych informacji i wytycznych. Przede wszystkim kluczową sprawą jest zapewnienie bezpiecznego i swobodnego dostępu do rozdzielnicy w sytuacjach kryzysowych i niebezpiecznych, takich jak na przykład pożar czy też awaria. Przekłada się to na najwyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania rozdzielnicy.

Post Author: Mirek