Site Loader

Gdy za oknem mamy słońce i letnie temperatury mało kto myśli o zakupie opału. W sezonie wiosennym skupiamy się raczej na planowaniu urlopów i wakacyjnych wyjazdów, niż na uzupełnianiu braków w kotłowni. W składzie opału pojawiamy się najczęściej dopiero wtedy, gdy zaczniemy odczuwać skutki pierwszych, mroźnych dni. Tymczasem kupowanie opału latem ma szereg zalet – nie tylko pod kątem wygody, ale również ze względów ekonomicznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego warto kupować ekogroszek poza sezonem.

3 powody, dla których warto kupować opał latem

Jeśli do tej pory zwlekałeś z zakupem opału do ostatniej chwili – robiłeś spory błąd. Sprawdź dlaczego.

Poza sezonem cena ekogroszku jest niższa

Cena jest często głównym kryterium uwzględnianym przy zakupie opału. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że koszty ogrzewania stanowią w sezonie grzewczym znaczną część domowych wydatków. Latem cena za tonę ekogroszku jest od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych niższa. Biorąc pod uwagę, że cały grzewczy sezon pochłonie co najmniej kilka ton opału, w portfelu zostaje sporo oszczędności.
Niższa cena ekogroszku latem wynika przede wszystkim z mniejszego popytu. Wciąż zdecydowana większość klientów czeka z zakupem opału do jesieni, co działa na korzyść pozostałych klientów. Lokalne składy i internetowe sklepy z ekogroszkiem pracują cały rok. Gdy poza sezonem zainteresowanie spada, kuszą sezonowymi promocjami i obniżkami, z których warto skorzystać.

Latem łatwiej o dobry ekogroszek

To jakość opału powinna być kluczowym czynnikiem branym pod uwagę w trakcie zakupu. Tylko dobrej jakości ekogroszek, o wysokiej kaloryczności, niskiej zawartości siarki, popiołu czy wody, zapewni dobre efekty grzewcze. Dlatego kupując opał warto poświęcić czas na zweryfikowanie tych kilku parametrów. Niestety, w szczycie sezonu, gdy kolejki w składach są długie, często nie ma czasu na to, by dokładnie sprawdzić czy oferowany towar rzeczywiście jest dobrej jakości. Sprzedawcy mają pełne ręce roboty, a oczekujący na swoją kolej klienci chcą jak najszybciej kupić upragnione „ciepło”. W efekcie po powrocie do domu okazuje się, że jakość opału pozostawia wiele do życzenia. Niestety jedyne co można zrobić to uczyć się na błędach i w kolejnym sezonie nie dać wcisnąć sobie byle czego.
Zakup złej jakości opału to podwójna strata. Niskoenergetyczny ekogroszek o wysokiej wilgotności to słabe paliwo, które nie zapewni oczekiwanych efektów grzewczych. Niska wartość opałowa przełoży się na mniejszą ilość ciepła i większe zużycie surowca. Podobnie wysoka wilgotność, która dodatkowo jest niebezpieczna dla pieca. Woda, w połączeniu z obecną w ekogroszku siarką, tworzy kwas siarkowy. Nie tylko powoduje on emisję szkodliwych substancji do środowiska, ale również jest szkodliwy dla kotła. Podobnie jak woda, która może wpływać na rdzewienie metalowych części pieca.
Latem, gdy kolejki w składach są znacznie mniejsze, dużo łatwiej jest porozmawiać ze sprzedawcą i zweryfikować jakość opału. Gdy nie wisi nad nami perspektywa powrotu do zimnego domu, można też dać sobie czas na wycieczkę po kilku okolicznych składach, i porównanie ofert. Choć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup opału online. Głównie ze względu na to, że w prosty i szybki sposób można porównać ofertę wielu sklepów, oszczędzając czas. Po drugie również dlatego, że kupując przez Internet jest jeszcze taniej, niż w składzie stacjonarnym.
Kupując online wbrew pozorom łatwiej jest zweryfikować jakość opału. Wszystkie parametry ekogroszku muszą być szczegółowo opisane na karcie produktu. Osobista wizyta w składzie niewiele da, bo poza wilgotnością, na tzw. oko nie da się ocenić jakości ekogroszku. Działając pod presją czasu często podejmujemy niewłaściwe decyzje, byle tylko nie wracać z pustymi rękami do zimnego domu.

Przechowywanie opału, a jego jakość

Zakup dobrej jakości opału to podstawa udanego sezonu grzewczego, ale równie istotne jest jego odpowiednie składowanie. Ekogroszek przechowywany na zewnątrz nie tylko wilgotnieje, ale może tracić nawet do 30% swojej kaloryczności. By temu zapobiec należy przechowywać go w kotłowni, dbać o odpowiednią cyrkulację pomieszczenia i wilgotność. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ekogroszek workowany. Może być składowany również na zewnątrz, bez ryzyka utraty parametrów. Worki stanowią bowiem solidne zabezpieczenie przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Znacznie ułatwiają też transport i rozładunek. Ekogroszek workowany jest wygodny w użyciu i nie generuje tylu zabrudzeń co ten składowany luzem. Sprawdź dlaczego warto wybrać ekogroszek workowany.

Poza sezonem dostępność ekogroszku jest większa

W szczycie sezonu nie tylko trudniej o dobry opał, ale często trudno o opał w ogóle. Lokalne składy przeżywają prawdziwe oblężenie, dostawy ze względu na pogodę mogą być utrudnione, przez co część klientów odchodzi z kwitkiem. Zaczynają się wizyty po składach, w poszukiwaniu jakiegokolwiek opału, byle by zapewnić bliskim ciepło.
Latem nie ma problemu z dostępnością ekogroszku. Kolejki są znacznie mniejsze, albo nie ma ich wcale. Dostawy realizowane są systematycznie, bez ryzyka, że nagłe opady śniegu je wstrzymają. Nie ma tej presji czasu, jaka towarzyszy nam w szczycie sezonu, dzięki czemu zakup opału jest przyjemnością.
Kupując ekogroszek latem zyskujesz coś jeszcze – spokój i pewność, że zima Cię nie zaskoczy. Pogoda już nie raz pokazała, że potrafi być kapryśna, a zima często pojawia się szybciej niż się jej spodziewamy. Kupując ekogroszek latem możesz czekać na nią spokojnie, bez obaw, że Ty i Twoja rodzina będzie marznąć.

Post Author: Mirek