Site Loader

Zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, jego montaż jest niedrogi oraz zapewnia duży komfort użytkowania dzięki zastosowanym rozwiązaniom stwarzającym duże możliwości regulacji temperatury w naszym domu. Elektrycznie ogrzewana podłoga w postaci mat, przewodów lub folii jest bardzo popularna wśród użytkowników domków jednorodzinnych.


ZALETY

Dużą zaletą tego typu ogrzewania, są z pewnością możliwości przestrzenne, jakie stwarza dla nas to rozwiązanie. Dzięki temu, że nie musimy stosować uciążliwych grzejników zyskujemy dużą ilość przestrzeni, którą możemy zaplanować w dowolny dla nas sposób. Kolejny atut stanowią jego koszty użytkowania, które wbrew pozorom nie muszą być wcale wysokie, o ile zdecydujemy się na rozliczanie w taryfie nocnej. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet do 40% w porównaniu z ogrzewaniem na olej opałowy lub gaz. Dodatkowo w zależności od potrzeb nasza „elektryczna” podłoga może służyć zarówno do ogrzewania wszystkich całego budynku, lub tylko wybranych przestrzeni np. łazienek lub salonu z okładziną ceramiczną lub kamienną.

ZASADA DZIAŁANIA

System elektrycznego ogrzewania podłogowego może pełnić funkcję dużego akumulatora gromadzącego energię, a następnie uwalniającego zgromadzone ilości energii do otoczenia, lub też może działać, jako ogrzewanie bezpośrednie. Obydwa rozwiązania maja swój wady i zalety. Ogrzewanie akumulujące energię umożliwia wprowadzenie dużych oszczędności, gdyż gromadzenie energii następuje w taryfie nocnej. Zatopione w warstwie wylewki wykonanej z jastrychu przewody magazynują energię i uwalniają ją w momencie, gdy jest tańsza, czyli w nocy. Wadą tej formy ogrzewania jest spora bezwładność, gdyż nie mamy możliwości precyzyjnego sterowania czasem i ilością dostarczanej energii. Ogrzewanie bezpośrednie w formie zatopionych w wylewce mat uwalnia ciepło bezpośrednio po uruchomieniu, dlatego w tym kontekście wypada korzystniej jak system ogrzewania akumulacyjnego.

Z CZEGO ZROBIONA JEST INSTALACJA?

Jeśli nasze ogrzewanie elektryczne ma stanowić główne źródło ciepła w naszym domu powinniśmy zdecydować się na kable grzejne. Przewody grzejne zbudowane ą z izolowanego drutu oporowego, czyli żyły grzejnej, oraz ekranu, który eliminuje pole elektryczne oraz pełni funkcję zabezpieczenia przeciwpożarowego. Można je nabyć jak gotowe zestawy o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Z kolei maty grzejne mają postać kabli o niewielkiej średnicy, które są wplecione w siatkę wykonaną z tworzywa sztucznego. Przeważnie są cieńsze jak przewody grzejne, stąd też bardzo często stosuje się je w pomieszczeniach remontowanych.

JAK STEROWAĆ OGRZEWANIEM ELEKTRYCZNYM?

Zarówno pracą kabli jak i mat sterują termostaty. Praca najprostszych modeli polega na wyłączaniu dopływu prądu w momencie, gdy temperatura podłogi lub pomieszczenia osiągnie zadaną wartość. Bardziej zaawansowane urządzenia ze specjalnym programatorem umożliwiają okresowe sterowanie temperaturą i np. obniżanie jej na noc. Termostat umieszcza się na ścianie ogrzewane pomieszczenia na wysokości 1,4 – 1,5 m nad powierzchnią podłogi.

Rozsądnym rozwiązaniem jest zlecenie montażu ogrzewania firmie specjalizującej się w remontach i wykroczeniach wnętrz. Świetną pozycję stanowi firma https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl, oferująca usługi budowlane na terenie Warszawy. Warto zapoznać się z ofertą firmy i bardzo korzystnymi cenami: https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl/cennik

Post Author: Mirek